Çocuğunu Okutan Aileye Devlet Desteği

2021 eğitim yılının başlaması ile beraber devlet çocuğunu okutan aileye devlet desteği vermeye başladı. Maddi zorluk içerisinde çocuğunu okutmakta zorlanan bireyler SED adı altında yürütülen maaşlardan yararlanabilirsiniz. Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından yürütülen bu maaşlar, memur maaşı katsayısına göre belirlenir. Hem ilkokul hem ortaokul hem de Üniversite okuyan çocuklar için para yardımı yapılıyor.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Çocuğunu okutmakta zorlanan kişiler çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu yapabilirler. 2021 yılı için yapacağınız başvurular için öncelikle işsiz olmanız ve sizlerin ve ailenizin gerçekten yardım alaya ihtiyacı olacak belgeleri göstermelisiniz. Bununla birlikte neredeyse tüm desteklerde başvuru şartları vardır bunlar,

  • Doğa olayları, afet gibi durumlardan zor durumda kalmış, kaza veya hastalık sonucu çocuğunu okutamayan aileler.
  • Çocuğunuz hakkında bakım tedbiri verilmesi.
  • Korumaya muhtaç durumda olan çocuklar.
  • Bakım tedbiri almış fakat yaşları geldiği için bakım evlerinden ayrılarak iş bulamayan kişiler.
  • Ailesindeki herhangi bir üyenin sigortalı olarak çalışıyor olmaması.
  • Ailesinin herhangi bir malı ve mülkü olmaması.

Gibi başvuru şartlarını yerine getiriyorsanız. SED yani Sosyal ve Ekonomik Desteği adı altında verilen destek paraları ile çocuğunuz okul hayatına devam ederken maddi güç sağlanmaktadır. Eğer aileler ekonomik gücünü toparlarsa bu yardım paraları kesilmektedir.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Kişiler başvuru yapmak istedikleri zaman her ilde faaliyet gösteren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine giderek veya bağlı oldukları. Sosyal Hizmet Merkezlerine giderek şahsi olarak dilekçe vermeliler. Eğer şahsen başvuru yapacak sağlık durumları bulunmuyorsa, BİMER veya posta üzerinden yapabileceksiniz. Bununla birlikte SGK yardımlarına başvurmak isteyen kişiler SGK eğitim yardımı başvuru için şubelere gitmelidirler. İstenen belgeler ise şu şekildedir,

  • Öğrenci yardım parası başvurusu için istenen belgelerden biri öğrencinin okuduğuna dair belge.
  • T.C. kimlik numarası beyanı için sürücü belgesi veya kimlik belgesi.
  • Gerekli durumlarda sağlık raporu.
  • Meslek kuruluşları veya İŞKUR kuruluşlarına başvuru yapıldığına dair belge.

Gibi belgeler istenmektedir. Eğer kurum gerek duyarsa başka belgeleri de bulundurmanızı isteyebilir ve durumunuzun tespiti için talep edebilmektedir. Eğer bu belgeler sağlanmazsa desteklerden yararlanamayabilirsiniz.

Her ülkenin kendi emeklilik sistemi bulunmaktadır ve emeklilik şartları bu sisteme göre değişebilir. Emeklilik şartları hakkında daha detaylı bilgi almak için sosyal güvenlik kurumunun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın