Engelli Maaşı Sorgulama

Engelli Maaşı Sorgulama Engelli vatandaşlarımızı ilgilendiren engelli maaşı sorgulama konusu merak edilenler arasında yer almaktadır. Telefon üzerinden sorgulanabileceği gibi e-devlet üzerinden de engelli maaşı sorgulanabilmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlarımız PTT şubelerine giderek e-devlet şifresi alabilmektedirler.


Telefondan engelli maaşını sorgulamak isteyen engelli vatandaşlarımız Alo 144’ü arayarak engelli maaşları hakkında bilgi sahibi olabilirler. Birkaç dakikanızı ayıracağınız bu işlem sayesinde engelli maaşınızı sorgulayabilmektesiniz. Haftanın her günü dilediğiniz saatte bu numarayı arayabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

E-Devlet Engelli Maaşı Sorgulama

E-devlet engelli maaşı sorgulama işlemi hem kolay hem de hızlı olmaktadır. Birçok hizmet için kullanabildiğiniz E-Devlet Kapısını engelli maaşınızı sorgulamak için de kullanabilirsiniz. Yalnızca TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapacağınız e-devlet hesabınızda arama sekmesine dilediğiniz hizmeti aratıp karşınıza çıkan ekrandan işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapabilmektesiniz.
E-devletten sorgulama yapmak istemeyen vatandaşlarımız yukarıda da bahsettiğimiz gibi Alo 144 yardım hattından engelli maaşlarını sorgulayabilmektedir. Bu işlem yalnızca birkaç dakikanızı alacak ve kolayca engelli maaşınız hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Engelli Maaşına Başvuru Yapmak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Engelli vatandaşlarımız, engelli maaşına başvuru yapmak için hangi belgeler gereklidir sorusunun cevabını merak etmektedirler. Engelli maaşı başvurusu için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen başvuru belgeleri aşağıda sıralanmıştır.

  • Hazırladığınız dilekçe
  • Sağlık kurulundan alacağınız rapor
  • Muhtarlıklardan alacağınız fakirlik kağıdı
  • SGK’ dan maaş almadığınızı gösteren belge
  • 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Mal bildirim beyanı

Yukarıda belirttiğimiz belgeleri hazırlayarak valilik ve defterdarlıklara başvurmanız gerekmektedir. Maksimum birkaç gün sürecek bu işlemlerin ardından yeterli görülürse engelli maaşınız tarafınıza bağlanacaktır.

Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaşı engel durumunuza göre değişmektedir. Bu nedenle engelli maaşı ne kadar sorusunun cevabı da değişiklik göstermektedir. Yüzde 40-69 arasında bir engeliniz varsa tarafınıza maaş olarak 657 Türk lirası ödenir. Engel durumunuz yüzde 70 ve üzeri ise 1024 Türk lirası maaş alırsınız. Doğum tarihinizin son rakamına göre maaşınızın yatacağı günler farklılık göstermektedir. Engelli maaşınızı PTT iş yerlerine giderek çekebilmektesiniz.

Yorum yapın