Yeni Emekli Olanların Birikmiş Tutarı

Yeni emekli olanların birikmiş tutarı  Belirli bir sektöre yıllarca hizmet vermiş olan kişiler, emeklilik tarihleri geldiğinde bu haktan yararlanmayı tercih etmektedir. Emeklilik işlemleri esnasında ve özellikle yeni emekli olan kişilerin birikmiş tutarı olabilmektedir. Tam da bu noktada yeni emekli olanların birikmiş tutarı gündeme gelmekte ve çeşitli yöntemler kapsamında araştırılmaktadır.
Öncelikle birikmiş tutar nedir ve nasıl öğrenilir gibi pek çok basit soru, bu konudan bağımsız olan yeni emekliler tarafından merak edilmektedir. Yeni emekli olmuş bireyler, yeni emekli olanların birikmiş tutarı konusunu gerek e-devlet gerekse de farklı yöntemler kullanarak öğrenmeye çalışmaktadır. Bahsi geçen tüm bu konular, detaylı bir şekilde aşağıda yer alan alt başlıklarda açıklanmıştır.

Emekli Maaşı Nasıl Birikir?

Bu konunun yeni emekli olanları ilgilendirmesinin asıl nedeni bu başlık altında açıklanmaktadır. Yakın bir tarihte emekli olan kişiler, ilk maaşlarını almadan önce veya hemen sonra birikmiş tutar terimi ile karşılaşmaktadır. Bunun ne anlama geldiğini anlayabilmek için de emekli maaşı nasıl birikir tarzında pek çok soruyu incelemektedir.
Emekli maaşının birikmesini sağlayan işlem, başvuru yapılan tarih ve ilk maaş tarihidir. Bu iki tarih arasında yeni emekli olmuş kişilerin maaşları birikmektedir. Kişinin başvuru yaptığı tarih ile bir sonraki tarih arasında bir bağ kurulur ve bu kurulan bağ dahilinde emekli maaşı birikmeye başlar. Böylece birikmiş tutar adı verilen sonuç ortaya çıkar.

Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenir?

Emekli maaşı ne zaman ödenir şeklinde sorulan tüm sorular, birikmiş tutardan yararlanmak isteyen yeni emekliler tarafından yöneltilmektedir. Herhangi bir aksaklık yaşanmaması için belirli bir sistem üzerinden maaş ödemesi yapılmaktadır. Buna göre;

  • Tahsis numarası 1 olanlar ayın 21. gününde
  • Tahsis numarası 3 olanlar ayın 20. gününde
  • Tahsis numarası 5 olanlar ayın 19. gününde
  • Tahsis numarası 7 olanlar ayın 18. gününde
  • Tahsis numarası 8 olanlar ayın 22. gününde
  • Tahsis numarası 9 olanlar ise ayın 17. gününde maaş ödemesinden yararlanmaktadır.

Buna bağlı olarak her ay elde edeceğiniz emekli maaşını kontrol edebilir ve özellikle ilk maaş için uygun tarihte başvuru yapabilirsiniz.

Yorum yapın