Yeraltı Emeklilik Hesaplama Programı

Yer altı emeklilik hesaplama programı İnsanlar, eğitim hayatlarını tamamladıktan sonra belli bir bölüm üzerinde iş sahibi olmaktadır. Belirli bir süre zarfı içerisinde istenilen gün sayısı kadar hizmet veren kişiler, emekli olmayı tercih edebilmektedir. Neredeyse her iş kolunda aynı sisteme sahip olan emeklilik gün hesaplamaları, yer altı emeklilikte farklılık göstermektedir. Yer altı emeklilik hesaplama programı ise bu konu dahilinde ele alınan durumlar arasında yer almaktadır.
Yer altı emeklilik için öncelikle bu işte kimlerin olduğunu bilmek gerekmektedir. Yeraltında çalışan madenciler, bahsi geçen bu farklı hesaplamaya göre emeklilik haklarına kavuşabilmektedir. Ancak bu hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda net bir bilgiye sahip olunması son derece önemlidir. Konu dahilinde bilinmesi gereken detayları alt başlıklarda bulmanız mümkündür.

Yeraltı Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Alışılagelmiş emeklilik hesaplamalarından farklı olan ve günümüze kadar pek çok değişikliğe uğrayan yeraltı emeklilik hesaplaması, belirli kurallar çerçevesinde hesaplanmaktadır. Yeraltı emeklilik hesaplaması nasıl yapılır sorusu üzerinden yapılan bu değişiklikleri ve nasıl hesaplama yapılacağını görebilirsiniz. Bu durum, aşağıda bir örnek ile açıklanmıştır.
Bir maden işçisinin verdiği hizmet 1700 gün olursa bu durum normal emeklilik hesaplamalarında 2000 güne denk gelmektedir. Bu noktada yapılacak hesaplamanın farklı olduğunu anlamak mümkündür. Basit bir tabirle bir maden işçisinin emekli olabilmesi için 7 bin günü tamamlamış olması gerekmektedir. Bu günü doldurabilmek için de sahip olduğu işe devam etmesi mantıklı bir hareket olacaktır.

Yeraltı Emeklilik Şartları

Maden işçilerinin emekli olabilmesi için yapılan hesaplamalar, diğer kurumlarda çalışan bireylerden farklı olmaktadır. 2008 öncesi ve sonrası şeklinde ayrılan çalışma günü sebebiyle maden işçileri, emeklilik hesaplamalarında dikkatli davranmalıdır. Bunun yanı sıra yeraltı emeklilik şartları da mutlaka bilinmesi gerekenler arasında görülmektedir.

  • Bir maden işçisi bakanlık tarafından tespit edilen alanlarda en az 20 yıl çalışmış olmalıdır.
  • Yaşlılık malullük ve ölüm sigortaları primlerinin ödenmesi gerekmektedir.
  • Toplamda 7000 gün çalışılmış olması gerekmektedir.

Bu şartların sağlanması ve doğru bir hesaplama yapılması ile birlikte maden işçileri kendi emeklilik hesaplamalarını rahatlıkla gerçekleştirebilir. Bunun için çeşitli programlardan da yararlanılabilir.

Yorum yapın